Veľká citrónová torta

FavoriteLoadingUlož recept do mojej kuchárskej knihy
Veľká citrónová torta
Autor:
Náročnosť: stredná
Príprava surovín: 
Tepelná príprava: 
Spolu: 
Ingrediencie
Korpus
 • vajcia 4
 • polohrubá múka 200 g
 • kryštálový cukor 200 g
 • horúca voda 8 PL
 • prášok do pečiva ¼
 • citrón
 • pomaranč
Plnka
 • zlatý klas
 • kryštálový cukor 150 g
 • maslo 150 g
 • mlieko
 • citrón
Postup
 1. Zo surovín na korpus som si upiekol tenké cesto. Tento korpus spomínam v mojich receptoch viackrát, je osvedčený a chuťovo výborný. Suroviny normálne stačia na jednu menšiu tortu, ale ja som chcel veľkú tortu, čiže som piekol korpus na trikrát. Poďme pekne poporiadku.
 2. Kúpil som si formu 30x30 cm s odnímateľným dnom. Pred pečením som formu vymastil a vymúčil a pre istotu sa poistil aj papierom na pečenie proti vytečeniu cesta, keďže bola forma nová a neodskúšaná.
  recept citronova torta 1
 3. Zo surovín som si pripravil cesto, podrobný návod som opísal tu. V skratke len zopakujem, že si oddelíme bielky a žĺtky, vyšľaháme sneh so štvrtinou cukru, vymiešame žĺtky s horúcou vodou a so zvyšným cukrom a po častiach pridávame hotový sneh na striedačku s múkou. Pripravenú zmes nalejeme do formy a dáme piecť pri 160°C asi len na dákych 15 minút v mojom prípade, lebo forma je veľká a cesto je tenké.
  recept citronova torta 2
 4. Postup zopakujeme ešte dvakrát. Tu sa osvedčila nová drahá forma. Hotové cesto išlo krásne vyberať, nelepilo sa a až na pár omrvín bola forma po vybratí cesta úplne čistá. Stačilo vytrieť servítkou, opäť vymastiť a vymúčiť a pieklo sa ďalej, až kým neboli hotové 3 korpusy.
  recept citronova torta 3
 5. Zo zlatého klasu si podľa návodu uvaríme plnku. Keďže ja som robil mega tortu, použil som tri zlaté klasy a liter mlieka 🙂 Nakoniec som dobre spravil, plnka mi len len vyšla, ešte dokonca za lyžicu aj chýbalo. V zozname surovín uvádzam množstvo na 1 menšiu tortu.
  recept citronova torta 4
 6. Na obrázku je šľahač preto, lebo do ešte horúcej plnky postupne pridávame maslo, cukor a dopredu pripravenú štavu z jedného citróna a jeho postrúhanú kôru. Kto má mixér, môže puding zo zlatého klasu naliať doň a postupne pridať ostatné suroviny za nie moc rýchlych otáčok.
 7. Z ďalšieho citrónu a pomaranča vytlačíme šťavu do misky a navlhčíme všetky korpusy, takto nevyschnú a ostanú jemnejšie.
  recept citronova torta 5
 8. Jednotlivé korpusy natrieme hotovou plnkou skôr ako plnka vychladne a zatuhne, natrieme aj celý povrch torty a boky. Tortu zdobíme podľa fantázie, ak výzdobu zbabreme a chceme svoju babráckosť efektívne zamaskovať, nastrúhame navrch čokoládu, nakrájame a podávame ako luxusný koláč.
  recept citronova torta 6

 

4511 pozretí

Tom Tom (57 receptov)

Navariť a napiecť môže každý. Nie každý však chce.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ohodnoťte recept (5* je najlepší) a pridajte komentár:  

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.