Syrové slimáčiky

FavoriteLoadingUlož recept do mojej kuchárskej knihy
Syrové slimáčiky
Autor:
Náročnosť: stredná
Porcií: 96
Príprava surovín: 
Tepelná príprava: 
Spolu: 
Ingrediencie
Cesto
 • hladká múka 700 g
 • zakysanka 200 ml
 • mlieko 150 ml
 • olej 100 ml
 • vajcia 2
 • droždie
 • cukor 2 PL
Plnka
 • palmarín 250 g
 • soľ 2 lyžičky
Navrch
 • vajce 1
 • syr 200 g
Postup
 1. Palmarín, alebo Heru zmiešame s dvomi čajovými lyžičkami soli (kto má rád slanšie, môže dať aj 3) a vypracujeme si plnku. Budeme ju potrebovať na 6 kolies cesta, takže symbolicky si ju môžeme 'rozčiarkovať' ako na obrázku:
 2. Zmiešame droždie s cukrom a so surovín na cesto si vypracujeme cesto. Cesto netreba nechať vykysnúť a tak hneď pokračujeme. Spravíme si z neho veľký šúľok a ten rozdelíme na tretiny.
 3. Každú tretinu rozrežeme na polovice a každú polovicu znova na dve polovice. Čiže z každej tretiny cesta spravíme 4 ďalšie časti.
 4. Z celého cesta máme teda 12 častí, ktoré si spracujeme na buchtičky.
 5. Buchtičku rozvaľkáme a spravíme z nej kruh, ktorý natrieme jednou časťou pripravenej plnky. Dávame pozor, aby sme nedali veľa plnky do stredu, pretože stred bude vlastne neskôr špic slimáka a plnka by nám vytekala. Skôr treba dávať viac okolo krajov s tým, že od kraja necháte medzeru asi 5 mm až 1 cm.
 6. Druhou rozvaľkanou buchtičkou prikryjeme natreté cesto, jemne ešte znova rozvaľkáme, aby sme ich zlepili dokopy a 'koleso' trochu zväčšili. Rozdelíme na 16 častí radielkom na cesto (rozrežeme na polovice zvislo, potom vodorovne, potom každú štvrťku na polovicu a potom každú osminu na polovicu). Cesto skrúcame do slimáčikov vždy tým širším koncom.
 7. Takto robíme jednu placku za druhou a skrútené slimáky ukladáme na ťapšu vystlatú papierom na pečenie. Kto má veľa priestoru, môže si najprv rozvaľkať všetky buchty, natrieť 6 plnkou, zalepiť a až potom vykrajovať a robiť slimáky.
 8. Keď je plech plný, potrieme vrch slimákov vajcom a posypeme postrúhaným syrom.
 9. Pečieme pri 190°C asi 20 minút. Ja som dával po jednom plechu a slimáky vyšli na dve a pol ťapše, tak som napísal 60 minút na tepelnú prípravu. Presne sa tie časy odhadnúť nedali, lebo kým sa piekla jedna várka, pripravoval som si druhú. Dokopy som ale strávil v kuchyni tie dve hodiny.
 10. Dobrú chuť!
Poznámka
Keď som šiel fotiť postup, zistil som, že mi umrel digitálny foťák 🙁 Fotky sú teda z ipadu, snáď budú dobré a foťáku prosím venujte minútu ticha po prečítaní receptu.

6141 pozretí

Tom Tom (57 receptov)

Navariť a napiecť môže každý. Nie každý však chce.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ohodnoťte recept (5* je najlepší) a pridajte komentár:  

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.