Šúľance so strúhankou

FavoriteLoadingUlož recept do mojej kuchárskej knihy
Šúľance so strúhankou
Autor:
Náročnosť: ľahká
Príprava surovín: 
Tepelná príprava: 
Spolu: 
Ingrediencie
 • zemiaky uvarené v šupke
 • hladká múka
 • strúhanka
 • maslo roztopené
 • cukor
 • soľ do vody na varenie cesta
Postup
 1. Uvaríme zemiaky v šupke (pre 4 osoby orientačne 6 ks), necháme ich dobre vychladnúť (možno si ich vopred uvariť, alebo použiť zvyškové zemiaky), očistíme a na jemno postrúhame na strúhadle. Pridáme múku, spočiatku tak jeden hrnček a postupne v malých množstvách pridávame, aby vzniklo nelepivé, nie tuhé cesto. Rozkrájame ho na menšie časti a z nich vytvarujeme šúľky, hrúbky asi 1,5 cm, ktoré nakrájame a buď v pomúčených dlaniach alebo šúľkaním o pomúčenú dosku vytvoríme cca 3 cm šúľance.


 2. Medzitým si do veľkého hrnca dáme variť vodu, osolíme ju a keď vrie a máme šúľance hotové, vhadzujeme ich (rozdelila som na dve etapy, aby sa náhodou nezlepili) do vody a iba jemne premiešame, skôr nadvihneme od dna. Keď vyplávajú navrch, asi 1 minútu ešte necháme variť a hneď vyberáme do cedidla. Vhodíme druhú dávku a postup zopakujeme. Nasucho opečenú strúhanku premiešame s cukrom, na tanieri posypeme šúľance a polejeme horúcim maslom.
 3. Alternatívne je možné nahradiť strúhanku makom, opraženou detskou krupicou.
 4. Cukor používame podľa chuti, aj čo sa týka výberu či kryštálový alebo práškový.
 5. Do cesta možno použiť aj polohrubú múku, či pridať jedno až dve vajíčka. Cesto státím redne, preto treba s ním pracovať ihneď.
Poznámka
Tieto šúľance vyrábali deti predškolského veku, tak tie tvary sú adekvátne ich ručičkám, ale dokázali, že je to ľahké a zvládli to aj pri šúpaní zemiakov a ich strúhaní.

6704 pozretí

ekinocka ekinocka (103 receptov)


1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ohodnoťte recept (5* je najlepší) a pridajte komentár:  

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.