Dunajské vlny (Himaláje, Tatry, Mraky)

FavoriteLoadingUlož recept do mojej kuchárskej knihy
Dunajské vlny (Himaláje, Tatry, Mraky)
Autor:
Náročnosť: stredná
Príprava surovín: 
Tepelná príprava: 
Spolu: 
Ingrediencie
Cesto
 • voda 250 ml
 • maslo 150 g
 • hladká múka 150 g
 • soľ
 • vajcia 6 ks
Plnka
 • mlieko 0,5 l
 • zlatý klas 2 ks
 • kryštálový cukor 150 g
 • vanilkový cukor
 • maslo 250 g
Postup
 1. Do hrnca dáme vodu, maslo a štipku soli, miešame kým nezovrie a naraz do tekutiny prisypeme všetku múku a dobre spolu vymiešame asi jednu minútu. Cesto sa musí odlepovať od stien hrnca /tzv. ho odpaľujeme/. Odstavíme a necháme trochu vychladnúť.
  dunajske vlny recept 1
  Potom začneme po jednom pridávať vajcia, ktoré mixérom na najmenšej rýchlosti zapracujeme a pridáme ďalšie.
  dunajske vlny recept 2
 2. Na plech dáme papier na pečenie a rozotrieme na neho tenkú vrstvu cesta. Použila som plech veľkosti 38x25 cm a upiekla dva pláty cesta. A cesto sa mi ešte zvýšilo, tak som z neho urobila pár venčekov.
 3. Cesto pečieme v dobre vyhriatej rúre 15 - 20 minút pri 180-200°C. Rúru neotvárame. Asi po 10 minútach pečenia sa cesto začne dvíhať, nadúvať, tvoriť vlny, kopce, od čoho má aj odvodený názov. Mne sa vytvorili veľhory, tak pred plnením krémom som spodný diel cesta prevrátila na druhú stranu a trošku ho stlačila, aby vrstva krému bola rovnomernejšie natretá.
  dunajske vlny recept 3
 4. Plnku si uvaríme z mlieka, kryštálového a vanilkového cukru, kde po zovretí pridáme dva zlaté klasy /rozmiešané v malom množstve mlieka/. Necháme vychladnúť za občasného miešania alebo prikryté fóliou. Maslo rozšľaháme a spojíme po lyžiciach s pudingom.
  dunajske vlny recept 4
 5. Plnku natrieme na jeden plát, druhým ju prikryjeme. Posypeme práškovým cukrom alebo pofŕkame čokoládou. Dobre chutí čerstvý, správne však má byť uložený v chlade najmenej dve hodiny.
  dunajske vlny recept 5
Poznámka
Na plnku môžeme ešte pridať aj vyšľahanú šľahačkovú smotanu a až potom prikryť druhým plátom cesta. Plnka môže byť tiež ochutená karamelom.
Papier na pečenie som musela prilepiť na plech olejom, lebo sa dvíhal pri natieraní. Niektorí plech iba natrú a posypú múkou a na to natierajú cesto, ale sa mi vidi ľahšie to robiť na papieri.

7388 pozretí

ekinocka ekinocka (103 receptov)


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ohodnoťte recept (5* je najlepší) a pridajte komentár:  

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.