Domáci chlieb bez hnetenia

FavoriteLoadingUlož recept do mojej kuchárskej knihy
Domáci chlieb bez hnetenia
Autor:
Náročnosť: ľahká
Príprava surovín: 
Tepelná príprava: 
Spolu: 
Ingrediencie
 • hladká múka 2,5 hrnčeka
 • celozrnná múka 1,5 hrnčeka
 • rasca 1 KL
 • soľ 2 KL
 • sušené droždie 1 KL
 • ocot 1 KL
 • olej alebo masť 1 PL
 • studená voda 2 hrnčeky
Postup
 1. Všetky suché prísady spolu zmiešame vo veľkej nádobe, pridáme vodu a premiešame. Použitím celozrnnej múky vznikne stredne husté cesto, ak dáme iba hladkú múku, vodu prilievame postupne, aby cesto nebolo veľmi riedke. Posypeme ho troškou múky, prikryjeme utierkou a uložíme pri izbovej teplote kysnúť 12 - 18 hodín. Ak je v byte teplota vyššia, dáme cesto na chladnejšie miesto, aby nekyslo tak rýchlo.
 2. Po vykysnutí /časovo to môže byť z večera do rána/ cesto jemne premiešame varechou, opätovne posypeme múkou a necháme prikryté ešte 30 minút postáť.
 3. Medzitým zapneme rúru na 230 stupňov a vložíme do nej nádobu, v ktorej budeme chlieb piecť. Nádoba musí mať vrchnák, ktorý dáme tiež rozohriať. Vhodné je použitie varného skla, keramiky, liatinový či smaltovaný hrniec alebo rímsky hrniec.
 4. Cesto jemne preložíme z nádoby na papier na pečenie a takto vložíme do rozpálenej nádoby. Pracujeme obozretne, aby nedošlo k popáleniu. Prikryjeme vrchnákom a pečieme 30 minút pri teplote 230 stupňov, potom vrchnák zložíme a odokryté dopekáme 20 - 30 minút na 210 stupňovej teplote podľa toho, aký tmavý sa javí chlebík.
 5. Pred dopekaním môžeme potrieť čistou vodou a posypať rascou alebo semienkami podľa vlastného výberu (slnečnicové, ľanové).
 6. Hotový chlieb vyberieme z nádoby pomocou papieru na pečenie a dáme ho vychladnúť.
 7. Ak máte radi kôrku na chlebe menej suchú a tvrdú, odporúčam po vybratí z rúry chlieb ešte raz potrieť čistou vodou a prikryť utierkou. Kôrka ostane chrumkavá, ale nebude tak tvrdá.
 8. Chlieb krájame až úplne vychladený, inak bude rýchlo vysychať.
 9. V čerstvom stave vydrží niekoľko dní (zabalený v kuch. utierke).
Poznámka
Tento chlieb je možné piecť s rôznymi prísadami, ktoré do cesta dávame v druhej fáze kysnutia (po 12 - 18 hodinách). Vhodné je pridať nakrájaný cesnak alebo do sklovita opečenú cibuľu. Výborne chutí so škvarkami na drobno nakrájanými. Alternatívne je možné použiť rôznu kombináciu múky, opatrne narábať s vodou, pretože cesto kysnutím bude rednúť a rozťahovať sa (nedrží tvar). Ak by bolo cesto príliš husté, chlieb bude ťažký, menej pórovitý. Hrnček je 2,5 dl.

3972 pozretí

ekinocka ekinocka (103 receptov)


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ohodnoťte recept (5* je najlepší) a pridajte komentár:  

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.