Domáce tortilly

FavoriteLoadingUlož recept do mojej kuchárskej knihy
Domáce tortilly
Autor:
Náročnosť: ľahká
Porcií: 16 ks
Príprava surovín: 
Tepelná príprava: 
Spolu: 
Ingrediencie
 • hladká múka 3,5 pohára / pohár 2,5 dl/
 • soľ 1 ČL
 • prášok do pečiva pol balíčku, čo je 7 g
 • maslo 100 g
 • horúca voda 1 pohár
Postup
 1. Do kuchynského robotového sekáča, t.j. mixer s nožami na dne, vložíme všetky suroviny a necháme rozsekať dovtedy, kým sa tuk nespojí s múkbu. Vtedy prilejeme horúcu vodu a spolu ešte premiešame. Vznikne hladké nelepivé cesto, ktoré vyberieme na pracovnú dosku a ešte chvíľku ho ručne prehnetieme bez podsypovania múkou. Cesto je teplúčke a veľmi príjemne sa s ním pracuje.
 2. Rozdelíme ho na dve časti, z každej časti urobíme valec a ten rozdelíme na rovnomerné časti, z jedného vyjde približne osem kusov.

 3. Každý kúsok ručne vytvarujeme do gule /na spôsob buchty/ a vyvaľkáme na tenkú placku, vaľkáme jedným smerom, hore a otáčame cesto, vtedy sa ľahšie vyformuje placka a cesto sa zväčšuje.

 4. Na suchej teflonovej panvici dobre rozohriatej pečieme asi minútu z každej strany, na placke sa vytvárajú menšiu bubliny alebo sa celé nafúknu / čo sa mi dnes nepodarilo ani u jednej, ale inokedy áno/.

  Otočíme, varechou mierne pritlačíme placku, aby nehorel iba stred bubliniek.

  Odložíme do hrnca s pokrievkou, aby ostali mäkké a teplé. Pridlhé pečenie alebo nízka teplota pečenia spôsobuje stvrdnutie placiek, čo sa ešte dá zachrániť práve prikrytím pokrievkou, aby sa trošku sparili a zmäkli.
Poznámka
Tentoraz som použila polovicu celozrnnej múky, ktorá potrebuje pár mililitrov vody viac. Tieto tortilly sa používajú ako placky, do ktorých sa dáva rôzna náplň, alebo sa dajú naplniť, ked sa podarí pri pečení správne nafúknutie a po odkrojení otvoru sa vnútrajšok natiera majonézou, kyslou smotanou a plní sa buď rôznou zeleninovou alebo mäsovou náplňou. Tortilly možno naplniť a zapekať v omáčkach, použiť ako prílohu k hustým polievkam i jesť posypané čímkoľvek podľa vlastnej chuti. V chladničke vydržia viac než týždeň, dajú sa aj mraziť a chuť sa nezmení.

1362 pozretí

ekinocka ekinocka (103 receptov)


1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ohodnoťte recept (5* je najlepší) a pridajte komentár:  

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.