Domáce cestoviny

FavoriteLoadingUlož recept do mojej kuchárskej knihy
Domáce cestoviny
Autor:
Náročnosť: ľahká
Príprava surovín: 
Tepelná príprava: 
Spolu: 
Ingrediencie
  • múka hladká ( alebo polohrubá či celozrnná) ½ kg
  • vajcia 2 ks
Postup
  1. Na pracovnú dosku dáme preosiatu múku, uprostred urobíme jamku, kam vložíme vajcia a vidličkou ich zmiešavame s múkou. (Ja používam elektrický hnetač, do ktorého nasypem múku, pridám vajce a na najmenšej rýchlosti miesim). Ak sa cesto veľmi mrví, po lyžičkách pridávajte vlažnú vodu, ktorá uľahčí hnetenie, ale cesto sa neskôr dlhšie suší. (Vlhkosť múky je rozdielna, aj veľkosť vajec, preto nie je možné presne odhadnúť, či sa cesto bude dobre spájať.) Keď je cesto spojené v hladkú masu, dáme ho pod misku či do mikroténového vrecúška trochu odstáť (ak použijeme celozrnnú múku, necháme odpočívať asi 30 minút).
  2. Cesto prekrojíme na dva malé bochníky, lebo sa s nimi ľahšie pracuje. Pracovnú dosku pomúčime, bochník prehnetieme v rukách a rozvaľkáme na kruh. Odložíme na čistú kuchynskú utierku trošku preschnúť a to isté zopakujeme s druhým bochníkom. Prvé cesto na doske pomúčime, preložíme na polovicu, opäť pomúčime a nakrájame na pruhy približne 3 centimetrové. Uložíme ich jeden na druhý a tenučko pokrájame. Pokrájané cestoviny odkladáme na kuchynskú utierku dosušiť. Čerstvo pripravené cestoviny sa varia v osolenej vode iba krátko, asi 3 či 4 minúty. Scedíme, opláchneme studenou vodou, aby sa nezlepovali a necháme v site dobre odkvapkať.
  3. Podobne sa pripravujú aj fliačky, len sa ináč krájajú.
    fliacky
    krajac

1514 pozretí

ekinocka ekinocka (103 receptov)


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ohodnoťte recept (5* je najlepší) a pridajte komentár:  

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.